WARSZTATY EDUKACYJNE W KAMPUSIE

 

WARSZTATY EDUKACYJNE W KAMPUSIE  W WIELICZCE

W dniu 18.02. br.  przedszkolaki z Biskupic wybrały się do Kampusu na warsztaty edukacyjne prowadzone przez Powiatowy Park Rozwoju.

Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy.

Starsze dzieci miały warsztaty z chemii a młodsze z matematyki.

Maluszki weszły na sale i przywitały  prowadzącą. Zajęły miejsca przy stolikach i prowadząca pokazywała  na wyświetlaczy figury geometryczne a dzieci z rozdanych im wcześniej klocków układały kolejno figury.

Starszaki weszły na sale i przywitały się z prowadzącą. Pani prowadząca warsztaty przedstawiła się i powiedziała jak będą wyglądały zajęcia i jak należy się zachowywać aby było bezpiecznie.

Dzieci zajęły miejsca przy stolikach i każde z nich dostało okulary ochronne.

Pani kolejno rozdawała różne menzurki i inne przyrządy do zajęć.

Pierwszym eksperymentem było  połączenie  sody z octem i powstał gaz ? dwutlenek węgla. Po dodaniu kolorowej substancji powstał pieniący się wulkan ? dzieci miały wiele radości i element zaskoczenia. Prowadząca wytłumaczyła do czego jest potrzebna soda i wytłumaczyła jak powstaje tlen, którym oddychamy (rośliny pobierają dwutlenek węgla a oddają tlen).

Następnym doświadczeniem było barwienie cieczy ? każdy stolik miał trzy pojemniki  jeden z przeźroczystą substancją, drugi z zieloną a trzeci z fioletową –  dzieci odgadły że jest to sok z gotowanej czerwonej kapusty (z dodatkiem octu). Mali chemicy mieszały substancje z pojemników i wychodziły im trzy  różne kolory : różowy, niebieski, zielony.

Następnie było  doświadczenie z kolorami ? barwienie pisakami tajemniczych białych papierków ? powstawały piękne tęcze.

Zajęcia tę były bardzo ciekawe i kolorowe a przede wszystkim dzieci mogły same doświadczać i uczyć się chemii przełamując strach przed nieudanymi eksperymentami.

Katarzyna Feliks

DSCN7493

DSCN7499

DSCN7507DSCN7488

DSCN7548