Konkurs Recytatorski ?Wokół poezji Jana Brzechwy?

W naszym przedszkolu realizowanych jest wiele projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest projekt: ,,Cała Polska czyta dzieciom?, w ramach którego w piątkowy poranek 20 maja 2016 roku – odbył się konkurs recytatorski ?Wokół poezji Jana Brzechwy?.

Celem tego wydarzenia było zapoznanie dzieci z twórczością Jana Brzechwy, zachęcanie do wspólnego czytania z dzieckiem literatury polskiej, w tym poezji dla dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i rozwijanie zdolności recytatorskich, a także dostarczanie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich

Do konkursu przystąpiły dzieci trzy i czteroletnie, a ocenia je komisja konkursowa w składzie:
– Barbara Nowak ? nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej w Przebieczanach,
– Nina Kanarek ? pracownik Biblioteki Publicznej w Biskupicah,
– Katarzyna Goczał?Bodura ? dyrektor Przedszkola Samorządowego w Biskupicach,
wysłuchała piętnastu wystąpień uczestników. Dzieci zaprezentowały różne utwory m. in. ?Na straganie?, ?Samochwała?, ?Leń?, ?Żaba?, ?Żuk?, ?Jeż?, ?Psie smutki?. Oceniając recytację komisja brała pod uwagę: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, kontakt ze słuchaczem, oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszystkie wystąpienia uczestników reprezentowały wysoki poziom. Bogactwo rekwizytów, oryginalność oraz pomysłowość prezentowanych utworów utrudniały wybór laureatów. Każda z prezentowanych inscenizacji była wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Laureatem w kategorii dzieci 3-letnich, otrzymując I miejsce został Jan Szuber, natomiast w kategorii dzieci 4-letnich Tymon Celary. Miejsce II zajęła Anna Ligęska i Michał Dziuba, natomiast miejsce III przypadło Amelii Dudzik i Weronice Karaś. Wyróżnione zostały Julia Synal i Ewelina Babicz.
Wiersze Jana Brzechwy to utwory, które od lat bawią i uczą kolejne pokolenia. Przypomnienie ich treści oraz przedstawienie w niemal teatralnych inscenizacjach przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich uzdolnień recytatorskich!

[E.Babral]

Zdjęcia wszystkich uczestników Konkursu – do oglądnięcia w GALERII