Z wizytą w piekarni, czyli… poznajemy zawody

DSCN5436

Tradycją Przedszkola Samorządowego w Biskupicach są odbywające się co roku w okresie jesieni wycieczki do piekarni. Tak było również w tym roku. 16 listopada przedszkolaki  wraz z opiekunami udali się do mieszczącej się w Biskupicach piekarni.

Już na progu przywitał nas jeden z pracowników. Nasz gospodarz pokazał nam pomieszczenie, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Wchodząc tam, już od progu poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Nasz przewodnik dokładnie opowiadał nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się tam z kolejnymi etapami wypieku chleba. W pierwszej kolejności obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na biały chleb. Następnie dzieci zobaczyły, jak gotowe ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej, a stamtąd do innej, kształtem przypominającej ślimaka. Gotowe, ukształtowane bochenki oraz bułeczki w różnych kształtach, pracownicy w białych ubraniach wkładali do obsypanych mąką foremek, które następnie ustawiali na specjalnym wózku. W tej piekarni wypiekane SA również pączki, drożdżówki i inne słodkości.

Następnie zwiedzaliśmy inne pomieszczenia np. magazyn produktów sypkich itp.

W trakcie obserwacji dzieci dowiedziały się, że proces rośnięcia ciasta ma miejsce w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ,,garownią?. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach nowoczesne maszyny do formowania różnych rodzajów bułeczek oraz ogromny piekarnik.

Na końcu zwiedzania zostaliśmy zaproszeni do degustacji pączków i ciasteczek, które w tej piekarni były wypieczone ? pączki i ciasteczka wyglądały tak apetycznie i tak pięknie pachniały, że po prostu momentalnie znikały  a radość oraz ?białe wąsy? na twarzach dzieci pokazywały ich zadowolenie.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy i nadszedł czas, gdy musieliśmy wracać do przedszkola. Pięknie podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi oraz załodze piekarni – głośno krzycząc ?DZIĘKUJEMY?.

DSCN5427 DSCN5426 DSCN5422 DSCN5419 01jpg (8)DSCN5439 DSCN5438 DSCN5436 DSCN5430 DSCN5429DSCN5440